Czy twój wegetariański burger cię zabija-heksan?

Zagrożenia związane z heksanem w produktach sojowych.

Wiele nieorganicznych produktów sojowych może zawierać śladowe ilości neurotoksyny, heksan , według raportu grupy badawczej, która wspiera organiczne i zrównoważone rolnictwo. Jak bardzo zaniepokojeni powinni być smakosze soi?

Może trochę, ale tylko z powodu braku danych. Autorzy badania powiedzieli, że nowsze testy wykazały stężenia tak wysokie, jak 50 ppm. Ale to nie powód, by wyrzucać bezmięsne ogniwa śniadaniowe do śmieci. Limity heksanu są ostrożne. Żadne badanie nigdy nie sprawdzało, ile heksanu osoba może bezpiecznie zjeść w ciągu życia.

Przetwórcy soi używają heksanu do dzielenia ziaren na tłuszcz i białko (PDF). Ziarna są łamane, podgrzewane i zwijane w płatki, które moczone są w kąpieli heksanowej w celu ekstrakcji oleju. Następnie olej i odtłuszczone płatki poddaje się parowaniu w celu odparowania heksanu. Surowy olej sojowy jest wysyłany do producentów olejów roślinnych — większość olejów roślinnych wytwarzana jest z soi — w celu usunięcia pozostałych białek i wolnych kwasów tłuszczowych . (Badanie Cornucopia wykazało 10 ppm heksanu w olejach roślinnych). Odtłuszczone płatki sojowe można dalej przetwarzać i dodawać do szerokiej gamy produktów spożywczych, w tym do wegetariańskich burgerów.

Rząd nie ma dowodów na to, że proces ten jest niebezpieczny dla konsumentów. Zazwyczaj polegają na szczurach i uprawnieniach 10, aby ustalać limity chemikaliów w łańcuchu pokarmowym. Naukowcy ustalają, ile substancji chemicznej mogą podać szczurom w ciągu całego życia bez żadnych objawów. Następnie biorą tę wielkość, zwaną „ poziomem bez widocznych skutków ubocznych ” (wyrażoną w miligramach substancji chemicznej na kilogram masy ciała) i dzielą ją przez 10, aby uwzględnić wyższą wrażliwość ludzi na toksyny, a następnie jeszcze raz, aby uwzględnić fakt, że niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe niż przeciętnie. Agencje czasami dzielą się przez 10 po raz trzeci, jeśli substancja chemiczna jest zwykle spożywana przez grupy wrażliwe, takie jak dzieci lub kobiety w ciąży. Wynik nazywa się dawką referencyjną i służy jako podstawa dla prawnych limitów, po uwzględnieniu codziennych nawyków konsumpcyjnych przeciętnego człowieka.

Nie ma dawki referencyjnej dla spożytego heksanu. Istniejące badania nad chroniczną toksycznością heksanu (PDF) skupiają się prawie całkowicie na wdychaniu, ponieważ lotny rozpuszczalnik unosi się w wyższych niż normalne stężeniach w fabrykach przetwórstwa oleju roślinnego, rafinacji paliw i produkcji kleju. (OSHA ogranicza ilość heksanu, który pracownicy mogą wzdychać podczas ośmiogodzinnej zmiany.) Powietrze jest bardziej skutecznym środkiem transportu heksanu do krwi niż sojowy Chick’n Nugget , ponieważ wdychana substancja chemiczna omija wątrobę.

W przypadku braku dobrych danych, FDA stosuje „ obecne dobre praktyki produkcyjne ” — poziom, który producenci powinni być w stanie pozostać poniżej, jeśli dokładają wszelkich starań — aby ustalić maksymalne stężenie dodatku do żywności. Stąd pochodzą limity heksanu.

Nieliczne badania na gryzoniach, które zostały przeprowadzone, sugerują, że trudno byłoby uzyskać wystarczającą ilość heksanu z działu żywności naturalnej w sklepie spożywczym, aby zaszkodzić sobie – przynajmniej na krótką metę. Naukowcy podawali szczurom laboratoryjnym około 500 mg heksanu przez 90 dni i nie stwierdzili żadnych skutków ubocznych. Nawet gdyby burgery wegetariańskie nie traciły ani jednej lotnej substancji heksanowej podczas gotowania, potrzeba ponad 353 000 burgerów warzywnych dziennie, aby osiągnąć ten poziom, dostosowany do masy ciała człowieka. Przy 2000 mg rozpuszczalnika przez okres 90 dni szczury zaczęły wykazywać pewne problemy neurologiczne. To około 1,4 miliona wegetariańskich burgerów na osobę dziennie. Raporty nie biorą pod uwagę, czy eksperymentalne szczury mogą być bardziej podatne na długotrwałe problemy.