Czym jest chlorek potasu?

Potas jest minerałem, który znajduje się w wielu produktach spożywczych i jest potrzebny do kilku funkcji organizmu, zwłaszcza do bicia serca.

Chlorek potasu zastosowanie w zapobieganiu lub leczeniu niskiego poziomu potasu we krwi (hipokaliemii) .

Poziom potasu może być niski w wyniku choroby, przyjmowania niektórych leków lub po długotrwałej chorobie z biegunką lub wymiotami.

Ostrzeżenia

Nie należy stosować chlorku potasu, jeśli masz wysoki poziom potasu we krwi (hiperkaliemia) lub jeśli przyjmujesz również lek moczopędny „oszczędzający potas”.

Aby upewnić się, że chlorek potasu pomaga w twoim stanie, twoja krew może wymagać częstych badań. Twoje tętno może być również sprawdzane za pomocą elektrokardiografu lub EKG (czasami nazywanego EKG) w celu pomiaru aktywności elektrycznej serca. Ten test pomoże Twojemu lekarzowi określić, jak długo leczyć Cię potasem. Nie przegap żadnych zaplanowanych spotkań.

Poważne działania niepożądane potasu obejmują nierówne bicie serca, osłabienie mięśni lub uczucie utykania, silny ból brzucha oraz drętwienie lub mrowienie rąk, stóp lub ust.

Nie należy przerywać przyjmowania tego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku nagłego przerwania przyjmowania tego leku stan pacjenta może się pogorszyć.

Tabletki lub kapsułki o przedłużonym uwalnianiu nie należy kruszyć, żuć, łamać ani ssać. Połknąć pigułkę w całości. Złamanie lub zmiażdżenie pigułki może spowodować jednorazowe uwolnienie zbyt dużej ilości leku. Ssanie tabletki może podrażniać usta lub gardło. Chlorek potasu należy przyjmować z jedzeniem lub tuż po posiłku.

Przed zażyciem tego leku

Nie należy stosować chlorku potasu, jeśli jesteś na niego uczulony lub jeśli:

 • masz wysoki poziom potasu we krwi (hiperkaliemia); lub
 • bierzesz leki moczopędne oszczędzające potas (pigułki na wodę), takie jak amiloryd, spironolakton lub triamteren.

Aby upewnić się, że ten lek jest dla Ciebie bezpieczny, poinformuj lekarza, jeśli kiedykolwiek:

 • choroba nerek;
 • marskość lub inna choroba wątroby;
 • zaburzenie nadnerczy;
 • duże uszkodzenie tkanki, takie jak poważne oparzenie;
 • ciężkie odwodnienie;
 • cukrzyca;
 • choroba serca lub wysokie ciśnienie krwi;
 • krwawienie z żołądka lub jelit;
 • blokada żołądka lub jelit; lub
 • przewlekła biegunka (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).

Nie wiadomo, czy lek ten zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Twoje zapotrzebowanie na dawkę może być inne w czasie ciąży. Należy poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Nie należy podawać tego leku dziecku bez porady lekarskiej.

Jak powinienem zażywać chlorek potasu?

Chlorek potasu należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami na etykiecie recepty i przeczytaj wszystkie przewodniki po lekach lub instrukcje. Lekarz może czasami zmienić dawkę.

Przeczytaj i dokładnie postępuj zgodnie z instrukcją użycia dołączoną do leku. Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, jeśli nie rozumiesz tych instrukcji.

Popij chlorkiem potasu pełną szklanką wody. Chlorek potasu należy przyjmować z jedzeniem lub tuż po posiłku, jeśli lek ten rozstrójnie żołądek.

Odmierz lek w płynie za pomocą dołączonej strzykawki dozującej lub specjalnej łyżki do odmierzania dawki lub kubka na lek. Jeśli nie masz urządzenia do pomiaru dawki, poproś o nie swojego farmaceutę.

Tabletek lub kapsułek nie należy kruszyć, żuć ani ssać. Ssanie pigułki może podrażnić usta lub gardło.

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz problemy z połknięciem kapsułki lub tabletki chlorku potasu. Możesz rozpuścić tabletkę w wodzie lub wymieszać lek z kapsułki z miękkim pokarmem. Ostrożnie postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza.

Przed zażyciem wymieszać sproszkowaną postać tego leku z co najmniej 4 uncjami (pół szklanki) zimnej wody lub soku owocowego. Pij miksturę powoli, w sumie przez 5 do 10 minut. Aby upewnić się, że otrzymasz całą dawkę, dodaj trochę więcej wody do tej samej szklanki, delikatnie zamieszaj i od razu wypij.

Aby upewnić się, że ten lek pomaga w twoim stanie, możesz potrzebować częstych badań krwi. Możesz nie zauważyć żadnych zmian w objawach, ale badanie krwi pomoże lekarzowi określić, jak długo należy leczyć chlorkiem potasu. Może być konieczne sprawdzenie czynności serca za pomocą elektrokardiografu lub EKG (czasami nazywanego EKG). Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, testy mogą pomóc lekarzowi ustalić, czy ten lek jest skuteczny.

Twoje leczenie może obejmować specjalną dietę. Postępuj zgodnie z planem diety stworzonym dla Ciebie przez Twojego lekarza lub doradcę żywieniowego. Zapoznaj się z listą pokarmów, które powinieneś jeść lub których powinieneś unikać, aby kontrolować swój stan.

Pokarmy bogate w potas to: dynia, pieczone ziemniaki (ze skórą), szpinak, soczewica, brokuły, brukselka, cukinia, fasola, rodzynki, arbuz, sok pomarańczowy, banany, kantalupa i niskotłuszczowe mleko lub jogurt. Spożywaj tylko dzienne ilości zalecane przez lekarza lub doradcę żywieniowego.

Niektóre tabletki mają powłokę, która nie wchłania się ani nie topi w organizmie. Część tej skorupy może pojawić się na twoim stołku. Jest to normalne i nie zmniejsza skuteczności leku.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła. Lek należy przechowywać w zamkniętym pojemniku.

Co się stanie, jeśli pominę dawkę?

Przyjmij pominiętą dawkę, gdy tylko sobie przypomnisz. Pomiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej zaplanowanej dawki. Nie należy przyjmować dodatkowych leków w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Czego unikać

Unikaj przyjmowania suplementów lub stosowania innych produktów zawierających potas bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Substytuty soli lub produkty dietetyczne o niskiej zawartości soli często zawierają potas. Jeśli zażyjesz razem niektóre produkty, możesz przypadkowo otrzymać zbyt dużo potasu. Przeczytaj etykietę każdego innego leku, którego używasz, aby sprawdzić, czy zawiera on potas.

Skutki uboczne chlorku potasu

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej na chlorek potasu: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Przestań stosować ten lek i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:

 • silne podrażnienie gardła;
 • wzdęcia żołądka, silne wymioty, silny ból brzucha;
 • wysoki poziom potasu – nudności, osłabienie, uczucie mrowienia, ból w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca, utrata ruchu; lub
 • oznaki krwawienia z żołądka – krwawe lub smoliste stolce, odkrztuszanie krwi lub wymioty przypominające fusy z kawy.
 • Częste działania niepożądane chlorku potasu mogą obejmować:
 • nudności, wymioty, biegunka;
 • gaz, ból brzucha; lub
 • pojawienie się tabletki chlorku potasu w stolcu.

Jakie inne leki wpłyną na chlorek potasu?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich aktualnych lekach oraz o tych, które zaczynasz lub przestajesz używać, w szczególności:

 • środek moczopędny lub „pigułka na wodę”; lub
 • leki na serce lub ciśnienie krwi.