Edta

Edta Prtzegląd

EDTA jest lekiem na receptę, podawanym we wstrzyknięciu do żyły (dożylnie) lub do mięśnia (domięśniowo).

Dożylny EDTA jest stosowany w leczeniu zatrucia ołowiem i uszkodzenia mózgu spowodowanego zatruciem ołowiem; aby zobaczyć, jak dobrze działa terapia w przypadku podejrzenia zatrucia ołowiem; do leczenia zatruć materiałami radioaktywnymi, takimi jak pluton, tor, uran i stront; do usuwania miedzi u pacjentów z chorobą genetyczną zwaną chorobą Wilsona; oraz do obniżania poziomu wapnia u osób, których poziom jest zbyt wysoki.

EDTA jest również stosowany dożylnie do serca i krwistany naczyń krwionośnych, w tym nieregularne bicie serca spowodowane ekspozycją na substancje chemiczne zwane glikozydami nasercowymi, „stwardnienie tętnic ” ( miażdżyca ), ból w klatce piersiowej ( dławica piersiowa ), wysokie ciśnienie krwi , wysoki poziom cholesterolu , udar i problemy z krążeniem krwi

Inne zastosowania dożylne obejmują leczenie raka , reumatoidalne zapalenie stawów , choroba zwyrodnieniowa stawów , choroba oczu nazywana zwyrodnieniem plamki żółtej , cukrzyca , choroba Alzheimera , stwardnienie rozsiane , choroba Parkinsonaoraz choroby skóry , w tym twardzina skóry i łuszczyca .

EDTA jest używany w mięśniach do zatrucia ołowiem i związanego z tym uszkodzenia mózgu .

EDTA jest czasami stosowany jako maść na podrażnienia skóry wywołane przez metale takie jak chrom , nikiel i miedź.

Krople do oczu zawierające EDTA stosuje się w leczeniu złogów wapnia w oku.

W żywności EDTA związany z żelazem jest używany do „wzmacniania” produktów zbożowych, takich jak płatki śniadaniowe i batoniki zbożowe. EDTA jest również używany do konserwacji żywności; oraz promować kolor, konsystencję i smak żywności.

W produkcji EDTA jest używany do poprawy stabilności niektórych produktów farmaceutycznych, detergentów, mydeł w płynie, szamponów, aerozoli z chemii rolniczej, środków do czyszczenia soczewek kontaktowych i kosmetyków . Jest również stosowany w niektórych probówkach do pobierania krwi używanych przez laboratoria medyczne.

Jak to działa ?

EDTA jest substancją chemiczną, która wiąże i zatrzymuje (chelaty) minerały i metale, takie jak chrom, żelazo, ołów, rtęć, miedź, aluminium, nikiel, cynk, wapń, kobalt, mangan i magnez. Kiedy są związane, nie mogą mieć żadnego wpływu na organizm i są z niego usuwane.

Zastosowania i skuteczność ?

Skuteczny dla

Leczenie zatrucia ołowiem. Podawanie EDTA do żyły lub mięśnia jest skuteczne w leczeniu zatrucia ołowiem i uszkodzenia mózgu spowodowanego ekspozycją na ołów. Wydaje się również, że pomaga spowolnić problemy z nerkami u osób, które przeszły długotrwałe zatrucie ołowiem. Jednak EDTA nie wydaje się być skuteczna w diagnozowaniu zatrucia ołowiem.

Prawdopodobne skuteczne dla

Leczenie problemów z rytmem serca spowodowanych przez leki, takie jak digoksyna (lanoxin). Zabiegi te są uważane za bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.

Doraźne leczenie zagrażającego życiu wysokiego poziomu wapnia (hiperkalcemia) po podaniu dożylnym.

Prawdopodobnie skuteczne dla

Leczenie złogów wapnia w oku. Po odpowiednim przygotowaniu oka, jednorazowa aplikacja disodowej postaci EDTA może usunąć złogi wapnia w oku i poprawić wzrok .

Prawdopodobnie nieskuteczne dla

Stwardniała skóra (twardzina). Podawanie EDTA dożylnie nie wydaje się poprawiać stanu skóry ani stawów u osób z twardziną.

Prawdopodobne nieskuteczne dla

Leczenie choroby wieńcowej serca (CHD). Chociaż bardzo dyskutowane, większość badań pokazuje, że EDTA nie jest korzystny w tym stanie.

Niewystarczające dowody dla

Zatrucie produktami radioaktywnymi.

choroba Wilsona.

Miażdżyca (stwardnienie tętnic).

Wysoki cholesterol.

Wysokie ciśnienie krwi.

Zespół Raynauda.

Zgorzel.

Nowotwór.

Artretyzm.

Problemy ze wzrokiem.

Cukrzyca.

Choroba Alzheimera.

Stwardnienie rozsiane.

Choroba Parkinsona.

Łuszczyca.

Ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa).

Inne warunki.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność EDTA w tych zastosowaniach.

Skutki uboczne

EDTA jest bezpieczny, gdy jest stosowany jako lek na receptę, jako krople do oczu oraz w niewielkich ilościach jako środek konserwujący w żywności. EDTA może powodować skurcze brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, ból głowy, niskie ciśnienie krwi, problemy skórne i gorączkę. Używanie więcej niż 3 gramów EDTA dziennie lub branie go dłużej niż 5 do 7 dni jest NIEBEZPIECZNE . Zbyt dużo może spowodować uszkodzenie nerek, niebezpiecznie niski poziom wapnia i śmierć.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:

Ciąża i karmienie piersią : EDTA wydaje się być bezpieczny, gdy jest stosowany w ilościach spożywczych. Bezpieczeństwo większych ilości nie jest znane.

Astma : Roztwory nebulizatora zawierające sól disodową EDTA jako środek konserwujący mogą powodować zwężenie rurek oddechowych u niektórych osób z astmą. Wielkość dawki determinuje wielkość zwężenia.

Problemy z rytmem serca : EDTA może pogorszyć problemy z rytmem serca.

Cukrzyca : EDTA może zakłócać kontrolę poziomu cukru we krwi, ponieważ może wchodzić w interakcje z insuliną.

Niski poziom wapnia we krwi (hipokalcemia) : EDTA może obniżać poziom wapnia w surowicy, pogarszając hipokalcemię.

Niski poziom potasu (hipokaliemia) : EDTA może wiązać się z potasem i zwiększać ilość potasu, który jest wypłukiwany z moczem. Może to spowodować zbyt niski spadek poziomu potasu, szczególnie u osób, które na początku mają niski poziom. Jeśli masz ten problem, nie używaj EDTA.

Niski poziom magnezu we krwi (hipomagnezemia): EDTA może wiązać się z magnezem i zwiększać ilość magnezu, która jest wypłukiwana z moczem. Może to spowodować zbyt niski spadek poziomu magnezu, szczególnie u osób, które na początku mają niski poziom. Jeśli masz ten problem, nie używaj EDTA.

Problemy z wątrobą i zapalenie wątroby : EDTA może pogorszyć chorobę wątroby. Unikaj stosowania EDTA, jeśli masz chorobę wątroby.

Problemy z nerkami: EDTA może uszkodzić nerki i może pogorszyć chorobę nerek. Dawki EDTA należy zmniejszyć u pacjentów z chorobą nerek. Unikaj stosowania EDTA, jeśli masz ciężką chorobę nerek lub niewydolność nerek.

Napady (padaczka): Istnieją pewne obawy, że EDTA może zwiększać ryzyko napadów u osób z padaczką lub u osób, które mają tendencję do napadów. EDTA może powodować poważne spadki poziomu wapnia we krwi, co może powodować drgawki.

Gruźlica (TB) : Gruźlica to infekcja płuc wywoływana przez określone bakterie. Czasami organizm jest w stanie „odciąć” ogniska infekcji, przez co infekcja jest nieaktywna. Bakterie pozostają żywe za ścianą tkanki bliznowatej, ale nie mogą się wydostać, aby wywołać chorobę lub zarażać innych ludzi. Ta tkanka bliznowata często zawiera wapń. Istnieją pewne obawy, że EDTA może być w stanie wiązać wapń w tkance bliznowatej, powodując ustąpienie „ścian” i uwolnienie bakterii. Nie używaj EDTA, jeśli masz aktywną gruźlicę lub miałeś gruźlicę w przeszłości.

Interakcje ?

Główna interakcja

Nie bierz tej kombinacji

Insulina wchodzi w interakcję z EDTA

EDTA może obniżać poziom cukru we krwi. Insulina jest również stosowana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Przyjmowanie EDTA razem z insuliną może spowodować poważne obniżenie poziomu cukru we krwi. Uważnie monitoruj poziom cukru we krwi. Może być konieczna zmiana dawki insuliny.

Warfaryna (Coumadin) wchodzi w interakcję z EDTA

Warfaryna (Coumadin) służy do spowolnienia krzepnięcia krwi. Istnieją doniesienia, że ​​EDTA zmniejsza skuteczność warfaryny (Coumadin). Zmniejszenie skuteczności warfaryny (Coumadin) może zwiększyć ryzyko krzepnięcia. Nie jest jasne, dlaczego ta interakcja może wystąpić. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać krew. Może być konieczna zmiana dawki warfaryny (Coumadin).

Umiarkowana interakcja

Bądź ostrożny z tą kombinacją

Pigułki na wodę (leki moczopędne) wchodzą w interakcję z EDTA

Duże ilości EDTA mogą obniżać poziom potasu w organizmie. „Tabletki wodne” mogą również obniżać poziom potasu w organizmie. Przyjmowanie EDTA razem z „pigułkami na wodę” może zbytnio obniżyć poziom potasu w organizmie.

Niektóre „pigułki wodne”, które mogą zubożać potas, obejmują chlorotiazyd (Diuril), chlortalidon (Thalitone), furosemid (Lasix), hydrochlorotiazyd (HCTZ, HydroDiuril, Microzide) i inne.

Dozowanie

W badaniach naukowych zbadano następujące dawki:

STOSOWANY NA OKO :

W przypadku złogów wapnia na rogówce oka : Pracownicy służby zdrowia stosują EDTA jako część procedury.

PRZEZ IV :

W przypadku zatrucia ołowiem : Pracownicy służby zdrowia podają dożylnie EDTA (przez IV).

W przypadku wysokiego poziomu wapnia we krwi : Pracownicy służby zdrowia podają dożylnie EDTA (przez IV).

W przypadku problemów z rytmem serca spowodowanych przez leki takie jak digoksyna (lanoxin) : Pracownicy służby zdrowia podają EDTA dożylnie (przez IV).

W MIĘŚNI :

W przypadku zatrucia ołowiem : pracownicy służby zdrowia podają EDTA jako zastrzyk.