Fe2O3 – tlenek żelaza 3
Co to jest tlenek żelaza 3?
Fe 2 O 3 jest związkiem nieorganicznym o nazwie chemicznej Tlenek żelaza 3. Jest również znany jako hematyt lub czerwony tlenek żelaza. Związek ten występuje naturalnie w skałach w każdym wieku. Wygląda jak czerwono-brązowa bryła. Jest bezwonny. Ma wartość pH 7.
Produkcja tlenku żelaza(III):
Tlenek żelaza 3 jest produktem utlenienia żelaza. W laboratoriach jest wytwarzany przez elektrolizę roztworu wodorowęglanu sodu, obojętnego elektrolitu, wraz z anodą żelazną.
4 Fe + 3O2+ 2h2O→4 Fe O ( O H)
Pochodzący uwodniony tlenek żelaza 3, zapisany tutaj jako Fe(O)OH, odwadnia się w temperaturze około 200 °C. Reakcja jest następująca:
2 Fe O ( O H)→Fmi2O3+h2O
Właściwości tlenku żelaza(III) – Fe 2 O 3
Fe 2 O 3 Tlenek żelaza(III)
Masa cząsteczkowa / masa molowa 159,69 g/mol
Gęstość 5.242 g/cm³
Temperatura wrzenia Rozkłada się
Temperatura topnienia 1475°C – 1565°C
Powyższy rysunek przedstawia strukturę tlenku żelaza(III). Fe 2 O 3 to wzór chemiczny tlenku żelaza (III), który ma trzy atomy tlenu, dwa atomy żelaza. Stopień utlenienia Fe 2 O 3 wynosi +3. Tworzenie wiązań między tlenem a żelazem zależy od różnicy elektroujemności między tymi dwoma atomami. Żelazo (Fe) jest metalem, podczas gdy tlen (O 2 ) jest niemetalem. Dlatego takie wiązania nazywane są wiązaniem jonowym.
Atomy:
2 atomy żelaza 3 atomy tlenu
Fe O
Reakcja chemiczna:
Redukcja karbotermiczna – Redukcja tlenków metali środkiem redukującym takim jak węgiel w zakresie temperatur kilkuset stopni Celsjusza. Reakcja jest następująca:
Fmi2O3+ 3 stopni CelsjuszaO → 2 Fe + 3 CO2
Egzotermiczna reakcja termitu z aluminium –
Reakcja jest następująca:
2 A l + Fmi2O3→ 2 Fe + Aja2O3
Zastosowania tlenku żelaza(III) (Fe 2 O 3 )
- Tlenek żelaza 3 jest używany jako surowiec do produkcji żelaza.
- Jest używany jako pigment. Przykład: Pigment Brown 6 i Pigment Red 101
- Znajduje zastosowanie w kosmetyce.
- Znajduje zastosowanie w kompozytach dentystycznych.
- Jest ważnym składnikiem balsamu kalaminowego.
- Służy do nakładania końcowego lakieru na metaliczną biżuterię.
- Znajduje zastosowanie w dysku magnetycznym i taśmach magnetycznych.
- Zagrożenia dla zdrowia związane z tlenkiem żelaza(III) – Żelazo w przypadku wdychania powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego i płuc.
Często Zadawane Pytania
Jakie są zastosowania tlenku żelaza?
Tlenek żelaza (Fe2O3) jest stosowany w farbach i powłokach, tuszach, tworzywach sztucznych, produktach gumowych i szkle jako pigment i/lub środek blokujący promieniowanie UV. Stosowany jest również jako środek do polerowania szkła, diamentów i metali szlachetnych. Związek ten znajduje również zastosowanie jako składnik magnesów, jako dentystyczny materiał ścierny oraz jako regulator procesu lub katalizator w produkcji innych produktów.
Jak powstaje Fe2O3?
Tlenek żelaza 3 lub tlenek żelaza jest produktem, który powstaje podczas utleniania żelaza. Można to przygotować w laboratorium przez elektrolizę roztworu wodorowęglanu sodu, obojętnego elektrolitu, z anodą żelazną. Powstały uwodniony tlenek żelaza 3 jest odwadniany w temperaturze około 200°C.
Czy tlenek żelaza jest kwasowy czy zasadowy?
Tlenek żelaza, znany również jako tlenek żelaza 3, jest amfoterycznym tlenkiem żelaza o wzorze chemicznym Fe2O3. Można zauważyć, że wszystkie tlenki żelaza, glinu i cyny są amfoterycznymi gatunkami chemicznymi – wykazują zarówno właściwości kwasowe, jak i zasadowe.