Wodorotlenek sodu

Czym jest Wodorotlenek sodu?

Wodorotlenek sodu (NaOH), znany również jako soda kaustyczna lub ług, to bardzo wszechstronna substancja stosowana w różnych procesach produkcyjnych. Wodorotlenek sodu jest koproduktem produkcji chloru .

Zastosowania i korzyści

Wodorotlenek sodu jest używany do wytwarzania wielu produktów codziennego użytku, takich jak papier, aluminium, komercyjne środki do czyszczenia odpływów i piekarników oraz mydło i detergenty.

Wodorotlenek sodu w produktach do czyszczenia i dezynfekcji

Wodorotlenek sodu jest używany do produkcji mydeł i różnych detergentów używanych w domach i zastosowaniach komercyjnych. Wybielacz chlorowy jest wytwarzany przez połączenie chloru i wodorotlenku sodu. Środki do czyszczenia odpływów zawierające wodorotlenek sodu przekształcają tłuszcze i smary, które mogą zatykać rury, w mydło , które rozpuszcza się w wodzie.

Wodorotlenek sodu w farmacji i medycynie

Wodorotlenek sodu jest używany do produkcji różnych leków i produktów farmaceutycznych, od zwykłych środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, po antykoagulanty, które mogą pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi, po leki obniżające poziom cholesterolu.

Wodorotlenek sodu w energii

W energetyce wodorotlenek sodu wykorzystywany jest do produkcji ogniw paliwowych . Ogniwa paliwowe działają jak baterie, czysto i wydajnie wytwarzają energię elektryczną do szeregu zastosowań, w tym transportu; obsługa materiałów; oraz stacjonarne, przenośne i awaryjne aplikacje zasilania awaryjnego. Żywice epoksydowe wytwarzane z wodorotlenku sodu są stosowane w turbinach wiatrowych.

Wodorotlenek sodu w uzdatnianiu wody

Miejskie zakłady uzdatniania wody wykorzystują wodorotlenek sodu do kontrolowania kwasowości wody i wspomagania usuwania metali ciężkich z wody. Wodorotlenek sodu jest również używany do produkcji podchlorynu sodu , środka dezynfekującego wodę.

Wodorotlenek sodu w produkcji żywności

Wodorotlenek sodu jest używany w kilku zastosowaniach przetwórstwa spożywczego, takich jak peklowanie żywności, takiej jak oliwki lub pomaganie w brązowieniu precli w stylu bawarskim, nadając im charakterystyczną chrupkość. Wodorotlenek sodu jest używany do usuwania skórek z pomidorów, ziemniaków i innych owoców i warzyw do konserw, a także jako składnik konserwantów żywności, które pomagają zapobiegać rozwojowi pleśni i bakterii w żywności.

Wodorotlenek sodu w produktach z drewna i papieru

W wielu procesach papierniczych drewno jest traktowane roztworem zawierającym siarczek sodu i wodorotlenek sodu. Pomaga to rozpuścić większość niechcianego materiału w drewnie, pozostawiając stosunkowo czystą celulozę, która stanowi podstawę papieru. W procesie recyklingu papieru wodorotlenek sodu jest używany do oddzielenia tuszu od włókien papieru, umożliwiając ponowne wykorzystanie włókien papieru.

Wodorotlenek sodu jest również używany do uszlachetniania surowców do produktów drewnianych, takich jak szafki i meble oraz do bielenia i czyszczenia drewna.

Wodorotlenek sodu w przeróbce rudy aluminium

Wodorotlenek sodu służy do ekstrakcji tlenku glinu z naturalnie występujących minerałów. Tlenek glinu jest używany do produkcji aluminium i różnych produktów, w tym folii, puszek, przyborów kuchennych, beczek piwa i części do samolotów. W budownictwie i budownictwie aluminium wykorzystywane jest w materiałach umożliwiających budowanie elewacji i stolarki okiennej.

Wodorotlenek sodu w innych przemysłowych zastosowaniach produkcyjnych

Wodorotlenek sodu jest stosowany w wielu innych procesach przemysłowych i produkcyjnych . Wykorzystywany jest do produkcji sztucznego jedwabiu, spandexu, materiałów wybuchowych, żywic epoksydowych, farb, szkła i ceramiki. Wykorzystywany jest również w przemyśle tekstylnym do wytwarzania barwników, obróbki tkanin bawełnianych oraz w praniu i bieleniu, a także w czyszczeniu i obróbce metali, powlekaniu tlenkowym, galwanizacji i ekstrakcji elektrolitycznej .

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Ze względu na jego silne właściwości żrące, wystawienie na działanie wodorotlenku sodu w postaci stałej lub w postaci roztworu może powodować podrażnienie skóry i oczu. Pracownicy w obiektach, w których jest produkowany lub używany wodorotlenek sodu, powinni przestrzegać instrukcji bezpieczeństwa produktu.